STUDENCI KONIN NA FESTIWALU TEOLOGICZNYM 

Popołudniowa konferencja w sobotę, 7 maja, trzeciego dnia Teologicznego Festiwalu dotyczyła ewangelizacji przez środki masowego przekazu, zwłaszcza przez Internet. Czy internetowe głoszenie nie sprawia, że wiara jest również wirtualna? Czy są faktyczne owoce takiego głoszenia? Jakie są zagrożenia w tym związane? Te i podobne pytania zostały podjęte w debacie, którą prowadziła redaktor Weronika Kostrzewa. W dyskusji wzięli udział: dr Agata Rujner („Prawie morały”), o. Tomasz Grabowski OP (dominikanie.pl), ks. Teodor Sawilewicz („Teobańkologia”). Na początku prelegenci zaprezentowali własne rozumienie i cel działalności ewangelizacyjnej w Internecie. Agata Rujner zauważyła, że Internet jest taką „amboną”, która pozwala spojrzeć na wiele wydarzeń z perspektywy spotkania z Jezusem (jak Zacheusz z sykomory), pozwala „zdobywać” ludzi dla Jezusa. Działanie w sieci, według dr Agaty, ma na celu podprowadzać do spotkania z Bogiem w realnej wspólnocie Kościoła.

Ks. Teodor postrzega siebie jako „zarządcę” Bożego dzieła. W Internecie są konieczne trzy wartości: miłość pasterska, ewangelizacja i dobra jakość. Zdarza się jednak często, iż księża youtuberzy są postrzegani jako osoby kontrowersyjne w Kościele. Jednak na podstawie ankiet można stwierdzić, że ewangelizacja w sieci prowadzi wielu ludzi do pogłębienia ich wiary i praktyk religijnych.

O. Tomasz zauważył, że o ile w przeszłości Kościół był mecenasem kultury, nauki i sztuki, o tyle obecnie musi przyjąć warunki innych, algorytm youtuba, czy inne zależności. Obecność zakonników w Internecie, stwierdził dominikanin, motywuje jedynie fakt, iż są tam ludzie, którym trzeba głosić Chrystusa. Prawdziwe życie nie toczy się jednak na youtubie, ale w realu.

W dalszej części debaty internetowi ewangelizatorzy dyskutowali na temat „katolickiego imprimatur”, które miałoby chronić „wirtualną ambonę” przed współczesnymi herezjami. Odpowiadano na pytanie o skutki wirtualnej ewangelizacji w życiu ludzi, oraz przyglądano się obecnym w takim głoszeniu zagrożeniom (np. niewłaściwe treści, skupienie się na „klikalności”, podejmowanie i promowanie toksycznych tematów, narcyzm, zbyt emocjonalne podejście do wirtualnej działalności). Na koniec debaty uczestnicy konferencji mieli możliwość zadawania własnych pytań prelegentom.


Galeria w krótce. 

akademiakatolicka.pl

STUDENCI KONIN NA FESTIWALU TEOLOGICZNYM 

7 maja, sobota, to już trzeci dzień Warszawskiego Festiwalu Teologii, dzień dedykowany specjalnie studentom Akademii – klerykom Warszawskiego Seminarium i tych afiliowanych, studentom świeckim z Warszawy i tym zamiejscowym. To dzień, kiedy raz do roku zjeżdżają się wszyscy na święto uczelni. Po uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem J.E. Kardynała Kazimierza Nycza, studenci i profesorowie Akademii mogli uczestniczyć w pierwszej przedpołudniowej konferencji, która dotyczyła problemu przekazu wiary w rodzinach: „Moje dziecko odchodzi z Kościoła. Jak przekazywać wiarę w rodzinie?”. Temat ten podjęli: ks. prof. Romuald Jaworski (UKSW), psycholog i psychoterapeuta oraz dr Szymon Grzelak, również psycholog, a konferencję moderował ks. dr Marcin Szczerbiński (AKW). „Naturalna transmisja wiary dziś jakby nie wydarzała się w rodzinie. Rodzice proszą o pomoc. Co zrobić?” – tym problemem podzielił się na wstępie ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Akademii Katolickiej.

 

Jak co roku w terminie majowym Akademia Katolicka w Warszawie organizuje sympozjum dla studentów naszej uczelni, także podejmujących naukę w ośrodkach afiliowanych. Tym razem wydarzenie to miało miejsce w ramach Warszawskiego Festiwalu Teologicznego, a zostało zainaugurowane o godz. 9.30. w kościele seminaryjnym przy Karkowskim Przedmieściu 52/54 uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem Kard. Kazimierza Nycza, Wielkiego Kanclerza naszej uczelni. W eucharystii koncelebrowanej uczestniczył także Ordynariusz Warszawsko-Praski, Ks. Biskup Romuald Kamiński.

https://akademiakatolicka.pl/

W drugim dniu Warszawskiego Festiwalu Teologicznego w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej – Patronki Stolicy u oo. Jezuitów na Starym Mieście, odbył się koncert zatytułowany: Artyści Bogu. Muzyka z teologicznym zamyśleniem.

Wystąpili w nim znakomici muzycy, profesorowie uczący na nowym kierunku Akademii Katolickiej w Warszawie – Edukacja muzyczna z muzyką kościelną: Pani Barbara Żarnowiecka (sopran), Ojciec Rafał Kobyliński SJ (tenor), Pan Prof. Andrzej Chorosiński (organy) oraz Pan Michał Chorosiński – aktor, który wystąpił gościnnie jako recytator.

https://akademiakatolicka.pl/

„Żyjemy w czasach, w których dominuje użyteczność. Po co więc modlić się?” – zauważył na wstępie wykładu Ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Akademii Katolickiej. Wykład z cyklu „Duchowość dla Warszawy, zatytułowany „Modlić się, ale jak? Przewodnik po modlitwie” stanowił kolejne wydarzenie, wpisujące się w Warszawski Festiwal Teologiczny, który w dniach 5-8 maja organizuje Akademia Katolicka w Warszawie.

https://akademiakatolicka.pl/

 

Studiowanie teologii daje nie tylko wiedzę o Bogu, ale prowadzi do spotkania z Bogiem i otwierania się na dar Jego Życia. Wiedza o Bogu sprawia, że człowiek chce Go głosić i uwielbiać. Dlatego jednym z wydarzeń Warszawskiego Festiwalu Teologicznego była modlitwa uwielbienia, animowana przez zespół ewangelizacyjny „Mocni W Duchu”. Muzycy i ewangelizatorzy, którzy przybyli z Łodzi pod opieką o. Jacka Olczyka SJ poprowadzili dla mieszkańców Warszawy 5 maja w Kościele św. Anny wieczór modlitwy, pieśni uwielbienia, połączony z adoracją Najświętszego Sakramentu. Jednocześnie studenci Akademii Katolickiej: Patrycja Hurlak, Anna Musiał i Krzysztof Sowiński dali swoje świadectwa o ich wierze i studiowaniu teologii na naszej uczelni.

akademiakatolicka.pl

Człowieka zmagania o przyszłość.

Nauka, kultura wiara”. Debatą naukową pod tym tytułem, 5 maja, w auli Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi rozpoczął się pierwszy Warszawski Festiwal Teologiczny, organizowany przez Akademię Katolicką w Warszawie. W debacie naukowej nad człowiekiem, którą prowadził o. dr Janusz Pyda OP (AKW) uczestniczyło 4 prelegentów: prof. Alojzy Nowak (ekonomista, UW), prof. Marek Krawczyk (lekarz, WUM), prof. Zbigniew Stawrowski (filozof, UKSW) oraz ks. prof. Marian Machinek (teolog, UWM).

https://akademiakatolicka.pl/